Anna Nacher, Marek Styczyński

Vaggi Varri. W tundrze Samów

Jedna z nielicznych dostępnych w Polsce książek o surowym, a zarazem niezwykle urzekającym środowisku i krajobrazie tundry i gór północnej Skandynawii, reniferach oraz nierozerwalnie związanej z nimi kulturze Samów (Lapończyków), ich tradycyjnym i współczesnym życiu, rękodziele, języku, muzyce oraz charakterystycznym śpiewie joik.

Podtytuł książki (W tundrze Samów) odsyła nas do wciąż jeszcze nieskażonej cywilizacją krainy – do tundry. Autorzy opisują kilka swoich trekkingów po parkach narodowych północnej Szwecji, górskie wspinaczki i wędrówki po szlakach rzadko odwiedzanych przez turystów. Snują opowieść o niezwykłym krajobrazie, surowym klimacie, bogatej – wbrew pozorom – przyrodzie, o trudach i urokach swoich wypraw. Opowiadają również o Samach, mieszkańcach Laponii. Pomagają nam poznać ich niełatwą historię, problemy, z jakimi cały czas muszą się zmagać, ale także bogatą  tradycję. Samowie, jako dawni mieszkańcy tundry, nadal często dostosowują rytm życia do wędrówek reniferów, najważniejszych dla nich zwierząt, w wolnych chwilach zajmują się  rękodziełem i muzyką i charakterystycznym dla tego regionu śpiewem joik, dbają o rozwój swojej niezwykłej kultury i jej popularyzację (czego dowodem jest choćby muzeum w Jokkmokk dokładnie opisane przez Autorów), prowadzą też własne firmy i korzystają z Facebooka. Vaggi Varri to książka dla tych, którzy chcą poznawać inne grupy etniczne i przyglądać się z bliska realiom ich życia.

Ta książka to również dobra lektura dla miłośników literatury podróżniczej, trekkerów wybierających te mniej uczęszczane szlaki. Można ją potraktować jako quasi-przewodnik po północnej Szwecji, zawierający wiele pomocnych wskazówek i będący inspiracją do rozpoczęcia własnych podróży za kołem podbiegunowym.

Do książki dołączona jest płyta CD z tradycyjnym śpiewem joik Samów i zarejestrowanymi odgłosami tundry. Książka otwiera serię „Dzikie Pola” naszego wydawnictwa, gdzie będziemy przybliżać Czytelnikom kultury i miejsca z różnych części świata.

Fragmenty książki Vaggi Varri. W tundrze Samów
    ISBN 978-83-934455-9-2
    Format:  165 x 220 mm
    Okładka:  miękka
    Stron:  316 (kolor)
    Dodatek: płyta CD ze śpiewem joik i muzyką Samów oraz autorów książki
    Wydanie:  I   Luty 2013
    Cena: 47.90  44 zł  Złóż zamówienie
    (koszt przesyłki listem poleconym:  5.50 zł)

 

! Książka nominowana do nagrody w konkursie „Najpiękniejsze książki roku” przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek! Więcej informacji na stronie: http://www.wydawnictwoalter.pl/w-tundrze-samow-nominowana-do-nagrody/

 

Więcej informacji o autorach, ich podróżach i działalności muzycznej na stronach:

Karpaty Magiczne www.magiccarpathians.com

Blog Etnobotanicznie www.etnobotanicznie.pl