Śladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej Grecji

Już w czasach Imperium Romanum chętnie podróżowano po Helladzie, odwiedzając najważniejsze miasta, sanktuaria czy lokalne miejsca kultu. Równocześnie poznawano historię, mitologię i wierzenia tak podziwianej przez starożytnych Rzymian cywilizacji greckiej. Jednym z takich podróżników był Pauzaniasz. W trakcie swojej podróży po Helladzie odwiedził dziesiątki mniejszych i większych miast, wiosek czy po prostu miejsc związanych z lokalnymi kultami oraz historycznymi wydarzeniami.

Po upływie prawie dwóch tysięcy lat Wojciech Machowski, autor książki Śladami Pauzaniasza, zaprasza nas do odbycia wędrówki po Grecji razem z Pauzaniaszem. Prezentuje najważniejsze informacje na temat trzydziestu najciekawszych stanowisk i największych odkryć archeologicznych  w kolebce naszej europejskiej cywilizacji. Wśród nich znalazły się te najbardziej znane, jak: Ateny, Sparta, Olimpia, Delfy czy Mykeny, ale również i te leżące nieco na uboczu: Oropos, Nemea, Messena, Alifejra lub Bassaj. Autor konfrontuje ich współczesny wygląd z opisem z przewodnika Pauzaniasza. W niektórych przypadkach, tak jak w Mykenach czy Pylos, dzięki pracy kilku pokoleń archeologów, widzimy dziś znacznie więcej niż mógł ujrzeć Pauzaniasz.

Publikacja jest uzupełniona licznymi kolorowymi fotografiami oraz planami, zarówno całych stanowisk, jak i pojedynczych budowli. Czytelnicy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą archeologii starożytnej Grecji, znajdą tu również krótki rys chronologiczny oraz spis najważniejszych pozycji bibliograficznych.

Książka ta z powodzeniem może być również wykorzystywana jako podręcznik przez studentów archeologii, historii czy historii sztuki. Jest to równocześnie pierwszy wydany w Polsce przewodnik archeologiczny po Grecji.

Zobacz fragmenty książki:  W_Machowski_Śladami _Pauzaniasza_promo


Wojciech Machowski, dr
– archeolog, fotograf, podróżnik, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor licznych publikacji z zakresu archeologii klasycznej, m.in. książek Petra (Ossolineum) czy Kurhany na nekropolach antycznych miast północnych wybrzeży Morza Czarnego (Alter). Specjalizuje się przede wszystkim w zagadnieniach dotyczących cywilizacji nabatejskiej, a także okresu hellenistycznego i rzymskiego we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Uczestniczy w badaniach wykopaliskowych prowadzonych w ramach Paphos Agora Project (Cypr). Jest również pomysłodawcą i redaktorem prowadzącym serii wydawniczej: Podróże po Starożytności, której pierwszą częścią jest niniejsza publikacja.

Cena: 54 zł  39 zł Kup w naszym sklepie (najszybsza metoda;)

ISBN: 978-83-934455-6-1

Format: 175 x 245 mm

Okładka: miękka

Stron: 272 (kolor)

Wydanie: I, Kraków 2013

Seria: Podróże po Starożytności