Wojciech Machowski

Na szlakach karawan. Petra i królestwo Nabatejczyków

W przygotowaniu

Na szlakach karawan. Petra i królestwo Nabatejczyków to druga z serii książek „Podróże po Starożytności”. Ksiażka będzie mieć charakter bogato ilustrowanego popularnonaukowego przewodnika archeologicznego, wykorzystującego wyniki najnowszych badań naukowych, przede wszystkim z zakresu archeologii, historii i historii sztuki. Petra, położona pośród niedostępnych skał południowej Jordanii, przez długi czas pozostawała w ukryciu przed światem. Zaginione miasto Nabatejczyków odkrył dopiero w roku 1812 szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt. Dzisiaj wciąż tam trwają prace badawcze, a w południowej Jordanii rozpoczął się pierwszy polski projekt archeologiczny w tym regionie, który współprowadzi autor książki.
Książka napisana przez specjalistę z dziedziny archeologii bardzo przystępnym językiem, ukazuje ciekawe fakty naukowe z archeologii, historii, religii, sztuki i architektury starożytnej Petry. Znajdziemy tu wyczerpujące informacje o tym, kim byli Nabatejczycy, jaka była ich historia i jakich bogów czcili. Osobny rozdział poświęcony został skalnym grobowcom fasadowym, z których przede wszystkim słynie Petra. Opisane są tam zabytki architektury, takie jak m.in.: Skarbiec Faraona (El-Chazne Firaun), Świątynia Uskrzydlonych Lwów, Zamek Córki Faraona (Qasr el-Bint Firaun) czy Monaster (Ed-Deir). Dzięki tym zabytkom Petra trafiła nie tak dawno na nową listę siedmiu cudów świata starożytnego, wraz z takimi wspaniałymi budowlami jak m.in. rzymskie Koloseum, inkaskie Machu Picchu czy Wielki Mur Chiński. Całość uzupełniona będzie przez słowniczek objaśniający trudne terminy specjalistyczne.
Niewątpliwym atutem książki będzie opracowanie graficzne, w tym bardzo duża ilość (180) rycin, map i zdjęć w dużej części kolorowych, co pozwoli uatrakcyjnić wiadomości o charakterze naukowym.