A. Ortiz był profesorem antropologii uniwersytetów w Princeton i Albuquerque, autorem i redaktorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. wydanego przez Smithsonian Institution w Waszyngtonie Handbook of North American Indians (t. IX i X), North American Indian Anthropology: Essays on Society and Culture i The Tewa World: Space, Time Being and Becoming in a Pueblo Society.

Był także jednym z pierwszych naukowców pochodzenia indiańskiego (San Juan Pueblo/Ohkay Owingeh, Nowy Meksyk), który łączył badania antropologiczne z tradycyjną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie wiedzą plemienną, co według niego miało pomóc w zachowaniu kultur Indian północnoamerykańskich i jednocześnie uczynić je bardziej dostępnymi i zrozumiałymi dla innych. Takie podejście, łączące wiedzę tubylczą z ustaleniami badań naukowych, jest jednym z podstawowych działań współczesnej antropologii amerykańskiej. Zdołał wykorzystać umiejętność patrzenia na kultury Indian w ten sposób, dając swoim studentom i czytelnikom niepowtarzalną okazję pełnego wejścia w świat taki, jakim widzą go Indianie.

Dzisiaj, prace zapoczątkowane przez badacza, kontynuuje założone w 2000 roku Alfonso Ortiz Center for Intercultural Studies, działające przy Uniwersytecie Nowego Meksyku: http://www.unm.edu/~ortizctr/index.html